Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Online Rezervasyon için Tıkayınız
Online Rezervasyon için Tıkayınız

Yüz ölçümü    : 3.539 km² 

Nüfus          : 188.857 (2011) 

İl Trafik No : 76 

Telefon Kod : 0476

Türkiye'nin doğu sınırında yer alan Iğdır, efsanevi Ağrı Dağı ile görülmesi gereken bir ildir.

 

Iğdır Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars bölümünde yer alır. İlin kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehri ve bu nehrin yatağı boyunca Ermenistan sınırı oluşturmaktadır. İlin doğu ve güneydoğu sınırını Nahcivan ve İran, güney sınırını Ağrı ili, batı ve kuzeybatısını ise Kars ili oluşturur. Iğdır ülkemizin üç ülke ile sınır kapısı olan tek ili konumundadır. Bu kapılardan sadece Azerbaycan'a bağlı Nahçivan Muhtar Cumhuriyeti ile olan sınır kapısı açıktır.

 

Iğdır dünya coğrafyasında eşine ender rastlanabilecek bir özelliğe sahiptir. Bir yanda ülkemizin en büyük ve dünyanın sayılı büyük dağlarından biri olan Büyük Ağrı Dağı'nın 5165 metre yüksekliğindeki buzullarla kaplı sivri tepeleri ile diğer taraftan yüksek Doğu Anadolu platosunda ortalama rakımı 800-900 metre arasında değişen ve turunçgiller ile zeytin dışında her türlü sebze ve meyvenin bolca yetiştirilebildiği bereketli Sürmeli çukurunu bünyesinde iç içe barındırmaktadır. İlin güneyinde yükselen Ağrı Dağı'nın zirvesindeki kar ile ovada yetişen pamuğun rengi soğuk ve sıcağı adeta yan yana getirmektedir. Bu özellikleri onun ülkemiz genelinde "Doğu'nun Çukurovası" olarak tanınmasını sağlamıştır.

Iğdır, bir merkez ilçe olmak üzere Tuzluca, Aralık ve Karakoyunlu ilçeleri ile birlikte 4 ilçe, 3 belde, 156 köy yerleşiminden oluşmaktadır.

  • Biz Sizi Arayalım!

    Firmamızdan bir çok konuda bilgi almak için bize numaranızı bırakabilirsiniz. Size hemen dönüş yapacak dilediğiniz konuda sizi bilgilendireceğiz.

Hızlı İletisim

TURSAB

Sahibinden.com

AGRIDAGITURIZM.COM

Sayaç

1520801
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tüm Zamanlar
30
848
2221
1473110
16583
23355
1520801

IP: 162.158.79.6
Sunucu Zamanı: 2020-01-22 00:47:11
: Капитальный ремонт крыши. Быстрый ремонт крыши дома своими руками. Стоимость ремонта крыши. Ремонт потолка своими руками. Качественный ремонт потолков в квартире. Ремонт подвесных потолков. Схема подключения котла отопления. Быстрое подключение котла к системе отопления. Подключение батарей отопления схема.
Продажа самодельных вездеходов. Лучшие самодельные мини вездеходы. Устройство самодельных вездеходов. Ванная комната дизайн фото. Красивый дизайн интерьера ванной комнаты. Дизайн ванной комнаты в квартире. Как начать бизнес с нуля. Лучшие идеи малого бизнеса с нуля. Новый бизнес с нуля. Самодельные квадроциклы чертежи. Как сделать самодельный квадроцикл сегодня. Самодельный квадроцикл своими руками. Стяжка пола своими руками. Быстрая и сухая стяжка пола своими руками. Как сделать стяжку своими руками.